AGRUNJAMIJA - Zavičajna nastava srednje škole

Dragi svi, s velikim zadovoljstvom i čašću donosimo vam eto najnovije vijesti sa samog trona ovogodišnje Zavičajne nastave!

Nakon početne uvodne priče o agrumima u Istri, te pravog njami uvoda u projekt Agrunjamija, u našem kuhinjskom školskom praktikumu pripremali limunade i oranžade, - stigli smo i u prosinac, pa se sad osvrćemo na našu priču ili bolje rečeno bajku doživljenu početkom studenog!

Tragom naše ovogodišnje teme još u kolovozu bacili smo oko i srce na božanski komadić našeg zavičaja, otočje Brijuni, odnosno otočić Vanga, (u ljudskom prijevodu - raj na zemlji ) gdje se nalazi plantaža mandarina, poželjevši ih upravo sa tog maženog i paženog, predivnog komadića naše krasne zemlje. Nismo niti trenutak posumnjali u realizaciju,

Dana 8. studenog predivni domaćini Brijuna i Vange upriličili su nam berbu mandarina na otoku Vangi, otočje Brijuni. Naši učenici, pomoćni vrtlari, ali i kuhari i strojari, u predivnom okruženju zaštićene prirode, komadiću zemljanog raja, doživjeli su zaista nesvakidašnje iskustvo koje će ostati u umu i srcima zauvijek. Jer tamo su zaista boje življe, vedrije i ljepše, mirisi intenzivniji, pogledi veličanstveni, a duše u mirnom skladu sa prirodom.

Zahvaljujući našim domaćinima, gđi Branki i gdinu Nikoli koji su nas dočekali i preuzeli vodstvo na Velikom Brijunu; gđi Gordani i gdinu Martinu, koji su duša Vange, a sada i naše , uz Martinu, koja je vodeća i odgovorna za svu tu održanu, maženu i paženu ljepotu hortikulture na Vangi, proveli smo nezaboravan dan u berbi i edukaciji, ali i druženju, dobroj atmosferi i prijateljskoj komunikaciji. Sa svih strana upijali smo toliko ljepote, dobrote i milote, kako od prirode, tako i od ljudi, da nismo niti bili svjesni kao je u stvari taj doživljaj bio vrlo neobičan i neuobičajen. Osim toga, bili smo i ugošćeni s istim poštovanjem, gostoprimstvom i druželjubivošću kao i svi veliki i ugledni gosti prije nas u istim prostorima. Stoga smo od sveg srca zahvalni.

Moramo napomenuti osobe bez kojih ovaj susret ne bi bio realiziran, a to su gđa Ines, koja nas je od samog starta vodila u koracima protokola, do konačne realizacije; te gđa Željka, koja nas je vodila isto tako dalje. Ali na samom dnu piramide je i naša draga predsjednica RH, ali i sama Vlada RH, koja nam je izdala odobrenje za realizaciju ove aktivnosti. Kao šlag na torti došlo nam je i odobrenje za besplatan prijelaz na otočje, što nas sve skupa čini još zahvalnijima. Ako tome pridodamo nepovoljnu vremensku prognozu, od koje smo strepili, ali joj se ipak nismo prepustili odustajanjem, onda zaista možemo reći i to da se obistinila i ona da: Tko pazi na vjetar, ne sije, i tko gleda na oblake, ne žanje. Propovjednik 11,4 , što nadalje i svakome preporučamo.

Stoga se ovim putem od svega srca zahvaljujemo svima – svim ovim dobrim ljudima, koji su dali svoj udio, uložili svoj trud, energiju i volju da nam priušte ovaj edukativno koristan i prijateljski ugodan doživljaj.

Svim srcem nadamo se i vjerujemo da će ovakvih gostiju, kao što smo mi, biti još, i sve više na Vangi, na radost svih ovih spomenutih ljudi. Jer cijela priroda – more, obala i bilje – odiše dobrodošlicom i potrebom da se u međusobnoj ljubavi sa ljudima prožmu, jer zato su i stvoreni. Ovi se ljudi tome nadaju i raduju, a mi topla srca i ispunjeni ljepotom i dobrotom krenuli smo dalje – na delo, u nove agrunjamije!!

Priloženi dokumenti:
IMG_3810.JPG (305.04 KB)
IMG_3806.JPG (607.87 KB)
IMG_3807.JPG (323.16 KB)

objavio: Vanja Marković   datum: 2. 12. 2019.