Dan
uoči Svjetskog dana pripovijedanja 19.3.2023. s početkom u 9:00 sati održala se 2. Smotra pripovijedanja i kamišibaja SPIKA u Istarskom narodnom kazalištu – Gradskom kazalištu Pula u sklopu SPIKE u Sveučilišnoj knjižnici u Puli od 17:00-18:00 sati. održan je i okrugli stol na temu: Trebaju li nam danas priče više no ikad?
SPIKA je manifestacija koja promovira umjetnost pripovijedanja i kamišibaja (tradicionalna japanska tehnika pripovijedanja uz ilustracije). Jedinstvena je smotra koja nije natjecateljskog karaktera već inkluzivnog te nastoji uključiti što veći broj djece i mladih s teškoćama, izbjeglica… Osim razvijanja empatije, inkluzije i multikulturalnosti želja nam je poticati čitanje, njegovati ljubav prema domovini, tradicijskoj baštini, poticati usmeno jezično izražavanje, pripremati mlade za javni nastup, njegovati i poticati kulturu govorenja i slušanja.
Ove godine imali smo dvostruko više izvođača nego prošle godine, a osim priča ispričanih na hrvatskom jeziku mogli smo čuti priče ispričane na čakavštini pa čak i jednu na francuskom i jednu na srpskom jeziku.
Svi sudionici smotre dobili su medalju koja je poklon pulske kiparice Jadranke Ostić iz udruge KRATER iz DC Rojca.
Prosudbenu komisiju ove godine činili su Marijana Peršić – dramska pedagoginja, Danijela Blanuša Trošelj – pripovjedačica, Nikolina Baškarad – pripovjedačica i dramska pedagoginja, Aleksandar Bančić – dramski pedagog i pripovjedač i Hrvoje bogojević – dramski pedagog i pripovjedač. Njihova zadaća je bila pratiti izvedbe pripovjedačica i pripovjedača te svakome dati konstruktivnu povratnu informaciju kako bi ih vodili prema pozitivnoj spoznaji u izgradnji osobnih pripovjedačkih vještina.
Okrugli stol pružio je različite poglede o ulozi priča u suvremenom društvu te potaknuo razmjenu ideja i stvaranje novih spoznaja i priča. Naši ugledni gosti doc. dr. sc. Danijela Blanuša Trošelj, doc. dr. sc. Dragana Špica, dr. sc. Vanja Marković, Nikolina Baškarad i Aleksandar Bančić, prof. podijelili su svoja zapažanja, istraživanja i iskustva o važnosti priča u suvremenom društvu. Moderator okruglog stola bio je Hrvoje Bogojević.
O važnosti pripovijedanja za djecu s teškoćama svoja znanja i iskustva podijelila je edukacijska rehabilitatorica Vanja Marković, pedagoginja Škole za odgoj i obrazovanje-Pula. Osvrnula se i na ulogu i važnost priče u današnje vrijeme kada smo preplavljeni tehnologijom.
Koliko su priče važne za razvoj empatije, ali i u razumijevanja i prihvaćanju različitosti te suočavanju s teškim životnim situacijama i mentalnom zdravlju govorila je docentica dr. sc. Danijela Blanuša Trošelj s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli. Docentica Dragana Špica s odsjeka za Azijske studije dala je usporedbu pripovjedanja i priča u Japanu i Hrvatskoj te govorila o tome na koji način priče mogu biti most između različitih kultura. Svoj magisterij i doktorat Špica je stekla na Sveučilištu u Osaki u Japanu.
Dramski pedagog i pripovjedač Aleksandar Bančić osvrnuo se na važnost priča u razvoju kreativnosti i mašte te u očuvanju baštine, kulture, jezika i narječja.
Kako je to kad se živi samo od priča s gostima je podijelila Nikolina Baškarad, akademska gčumica, dramska pedagoginja i pripovjedačica koja već nekoliko mjeseci živi samo od pripovijedanja. Baškarad je pozvala publiku da se pridruže te su zajedno dijelili svoje kratke priče.
Publika je divno reagirala te su se čuli brojni komentari, pitanja i sugestije. Jedna od sugestija je i da se organiziraju večeri pripovijedanja.
Petak 15.3. U Gradskoj knjižnici i čitaonici Pula krenule su pripreme za 2. SPIKU. Naša Rahela sudjelovala je u radionici osnova pripovijedanja i kammišibaja vodio je Hrvoje.
Organizatori Smotre su: Centar za inkluziju, umjetnost i kulturu CIUK, Škola za odgoj i obrazovanje – Pula i ISTARSKO NARODNO KAZALIŠTE – Gradsko kazalište Pula
Pokrovitelj: Grad Pula
Autor vizuala: Vibor Juhas