Povijest

Jedna od najstarijih ustanova za odgoj i obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju u Hrvatskoj, pulska Škola za odgoj i obrazovanje, 2008. godine obilježila je svoj 50.rođendan.

Šetnja kroz povijest počinje  daleke 1958. godine, kada je Školu činilo 10 učenika, jedan defektolog, ravnatelj i pet školskih klupa. Škola je jedno vrijeme bila smještena i u autokampu Stoja te u OŠ Stoja. 1970. godine seli na današnju lokaciju, u Rovinjsku ulicu na Monte Zaru.

Sedamdesete godine obilježilo je  uvođenje srednjoškolskog obrazovanja u okviru kojeg se i danas učenici s područja čitave Istre školuju za pomoćna zanimanja u ugostiteljstvu, poljoprivredi, strojarstvu i ostalim uslugama. Osamdesetih godina podižu se standardi obrazovanja i rehabilitacije učenika, Škola zapošljava fizioterapeuta i medicinsku sestru te dobija i vlastito vozilo za prijevoz učenika. Uz navedeno, Škola je i pokretač  Državnog sportskog natjecanja za učenike s teškoćama u razvoju. Sudionik je i začetnik mnogih projekata na lokalnoj, državnoj i europskoj razini, kao što su već svima poznati projekti „Otvorena vrata“, „Upoznaj Školu da bi je volio“, „Pula u srcu“, „Kvalitetna škola“  i „Europska karavana“. Učenici  Škole sudjeluju na brojnim manifestacijama kao što je „Festival jednakih mogućnosti“ u Zagrebu  i surađuju sa gotovo svim školama grada Pule te sa brojnim udrugama poput Udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom ,UPAS-a, Saveza izviđača Pule, Suncokreta i  Artstudija . Škola pruža usluge i ostalim ustanovama koje integriraju učenike s teškoćama u razvoju, kroz rehabilitacijske postupke i savjetodavni rad.

Škola danas broji stotinu učenika i 32 djelatnika